T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KAHRAMANMARAŞ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Tür

Müze

Turizm Türü

Kültür Turizmi

Açıklama

Kahramanmaraş’ta ilk insan yerleşiminin Üst Paleolotik Çağdan beri devam ettiği, Döngel Direkli Mağarası’nda yapılan araştırmalarda ele geçen bulgulardan anlaşılmaktadır.

Bugüne kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kent olan Kahramanmaraş’ın müzecilik açısından da ayrı bir önemi bulunmaktadır. Türkiye’de ilk müzecilik 13. Yüzyıl Selçuklular dönemine rastlamakta olup, aynı yy da Maraş’ta hüküm süren Dulkadiroğlu Beyliği zamanında, Kahramanmaraş Kalesi içinde de Geç Hitit eserlerinin korunarak biriktirildiği bilinmektedir.

Kahramanmaraş’ta ilk müze 1947 yılında Taş Medrese’de kurulmuş olup 1961 yılında Kahramanmaraş Kalesi’ne taşınmıştır. 1975 yılında ise İl Merkezinde, Azerbaycan Bulvarı’nda bulunan bugünkü binasına taşınmış olan müze halen aynı binada hizmet vermektedir.
1977 yılında temeli atılan Kahramanmaraş Müzesi ek inşaatının tamamlanması için 2003 yılı Kasım ayında başlatılan yeniden projelendirme çalışmaları kapsamında; öncelikle mimari projesi hazırlanarak onaylanmış, ardından statik, inşaat, elektrik, iklimlendirme ve çevre düzeni projeleri tamamlanmış, 2006 yılı ikmal programına alınmış ve ödenek tahsislerinin yapılmasının ardından ihale süreci tamamlanarak inşaat açlışmalarına başlanmış ve de son olarak teşhir tanzim çalışmaları da sonuçlandırılarak, 2012 yılı Mayıs ayında yeniden hizmete açılmıştır. Envanter kayıtlarında 30.000 eser bulunan Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi; yeni vizyonunda yer alan yedi adet teşhir salonunun yanında birere adet eğitim ve çok amaçlı toplantı salonu ve de bahçe teşhir ve çevre düzeni ile ziyaretçilerini beklemektedir.

Antik Fil Sergi Salonu: Kahramanmaraş İli, Türkoğlu İlçesi, Gâvur Gölü Bataklığından çıkarılan ve tarihi M.Ö. 1400’lü yıllara dayanan 2 adet antik fil iskeleti sergilenmektedir. Direkli Mağarası Kazı ve Canlandırma Salonu: Bu salonda, Merkez, Tekir Kasabası, Yukarı Döngel Köyü’nde yer alan ve 2007 yılından itibaren kazısı devam etmekte olan Direkli Mağarası’nın ve Kazı alanının birebir canlandırması yapılmıştır.
Domuztepe Höyük Canlandırma ve Kazı Sergi Salonu: Kahramanmaraş İli, Pazarcık İlçesi, Emirler Köyünde bulunan ve tarihi M.Ö. 7000 -5000 yıllarına dayanan Domuztepe Höyüğü ve Kazı Alanının, alanda elde edilen bulgular ışığında teşhir salonunda birebir canlandırması yapılmıştır.
Hitit ve Geç Hitit Eserleri Sergi Salonu: Maraş Kalesi ve çevresinde bulunan Maraş Aslanı, Tanrı heykelleri, Merkez Mağralı ve Yörükselim Mahallerinde bulunan ziyafet sahnelerini anlatan steller, Türkoğlu Minehöyük, Pazarcık, Doğanlıkarahasan Köyü, Afşin Yazıbelen (Hurman) Köyü ve Arıtaş Höyüğünde bulunan ve Gurgum Krallığını yansıtan örnekler olan stel ve heykeller Hitit ve Geç Hitit Eserleri Sergi Salonunda sergilenmektedir.

Mozaik Sergi Salonu: Mozaik sergi salonunda Germanicia Antik Kentine ait olan ve 2000 yılında tespiti yapılarak 2001 yılında yapılan kurtarma kazısı sonucunda Müzeye taşınan Roma Dönemi taban (koridor) mozaiği ve yineKahramanmaraş Çağlayancerit ilçesinden müzeye getirilmiş olan taban mozaiği sergilenmektedir.

Taş Eserler Sergi Salonu: Salonun büyük bir bölümünde mezar stelleri, lahit ve pişmiş toprak mezar tipleri sergilenmektedir.
Kronolojik Arkeolojik Eser Sergi Salonu: Bu salonda, Paleolitik dönemden başlayarak Neolitik, Kalkolitik, Tunç, Demir, Grek, Roma ve Bizans Dönemine kadar devam eden bir kronoloji takip edilerek günlük hayatta kullanılan ve yaşamın bir parçası olan araç-gereçler sergilenmektedir.

Kaynak: http://www.kahramanmaraskulturturizm.gov.tr/TR,62852/kahramanmaras-arkeoloji-muzesi.html, adresinden 22.07.2014 tarihinde alınmıştır.

Ulaşım

Şehir içi dolmuş, halk otobüsü ve taksilerle şehrin her yanından rahatlıkla ulaşım sağlanabilir.

Adres

Azerbaycan Bulvarı, Yenişehir Mah. Dulkadiroğlu İlçesi-Kahramanmaraş